Tuesday, January 21, 2014

SAP Sistem Copy İşleminde Backup/Restore Adımındaki SP2-0027 Hatasının Çözülmesi

Merhabalar,

Bu yazımda SAP de sistem copy amacıyla yedekten döndükten sonra, Backup/Restore adımında aldığımız "SP2-0027: Input is too long (> 2499 characters) " hatasını hakkında uyguladığım bir workarounddan bahsedeceğim.

SAP Backup/Restore adımında run_control.sql adında bir dosya çalıştırmakta ve bu dosya içinde control.sql adında bir dosyayı çağırmaktadır.  Bu dosyanın içeriği aşağıdaki şekildedir.
SAP'inin kendi sistem copy toolarını (brcopy vs) kullanmadığımız için bu adımda aslında bir işlem yapmasını da beklemiyordum.


Bu adımda alınan hatayı ora_sql_results dosyasında görebiliyoruz.


Control.sql standart dökümanlarda gördüğüm şekilde, create controlfile cümlesiyle başlayan ve yeni sisteme göre controlfile dosyası oluşturan bir sql dosyası. Ancak sistem copy yaptığım için ve dizin yapıları, SID, vs aynı olduğu için yeni bir control file yaratma işlemine gerek duymuyorum. Bu yüzden bu adımı yapmış gibi gösteriyorum.

Bizim sistemimizde
C:\Program Files\sapinst_instdir\BS2013\BS2013\ERP607\ORA\ORA\COPY\ORA\SYSTEM\STD\AS-ABAP dizinindeki control.sql dosyasını çalıştırmayı deniyor.

Run_control.sql dosyasına müdahale edip, control.sql i çağırdığı kısmı kaldırdım ancak retry ile deniyince SAP bu dosyayı baştan oluşturmaktadır. Bu yüzden çalıştırmak istediği CONTROL.sql dosyasından hiç ORA-XX hatası almaması gerekiyor.

Eğer çalıştırdıktan sonra ORA-XX varsa ora_sql_result dosyasında hata veriyor ve adımı geçmiyor. Burada en önemli kazanım, SAP in o adımı geçmesi için ora_sql_results.log dosyasını taraması ve eğer warning bile olsa ORA-XX varsa bu adım hatalı deyip geçmemesini anlamam oldu.

RMAN yedeği açıldığı için yeniden control file oluşturmamak için bu adımda boş geçmemiz gerekiyor. Boş bir control.sql oluşturuldu.

Daha sonra Run_control.sql de hata alınmaması için RETRY yapmadan SQLPLUS ile veritabanı open duruma getirilmeli. 
Veritabanında deprecetad parametreler kaldırılmalı. Hiç warning bile vermemeli ki ORA-XX loga düşmesin.
Alert logda deprecated parametreler bulundu. Ve spfile -pfile dönüşümü ile kaldırılarak tekrar veritabanı OPEN duruma getirildi ve deprecated parameters warningi alınmadı.


Daha sonra RETRY dediğimizde backup/restore adımı geçiliyor.


No comments :

Post a Comment